Liverpool ka kompletuar nënshkrimin e mbrojtësit të djathtë 18-vjeçar skocez Calvin Ramsay nga Aberdeen në një marrëveshje pesëvjeçare për një vlerë fillestare prej 4.2 milion paund.  Marrëveshja për lojtarin U-21 të Skocisë përfshin gjithashtu 2.5 milion paund shtesa të mundshme dhe një klauzolë shitjeje prej 17.5%.

Nuk ka plane për të dërguar Ramsay në huazim dhe ai do të bashkohet me ekipin e parë të Jurgen Klopp për para-sezonin. “Thjesht është vërtet një ëndërr e realizuar të jem këtu”, tha mbrojtësi.

“Ishte një ëndërr e realizuar për të luajtur për Aberdeen, dhe tani të jem në një nga klubet më të mëdha, nëse jo më të mëdhatë në botë, është një arritje masive dhe mezi pres të përpiqem t’u tregoj tifozëve atë që unë. kam marrë.”

Ramsay bëri 33 paraqitje për Aberdeen sezonin e kaluar, duke shënuar një gol dhe duke regjistruar nëntë asistime. Ai ka bërë 39 paraqitje gjithsej për skuadrën e Premiershipit skocez, pasi u ngjit në radhët e të rinjve.

Mbrojtësi i krahut u emërua lojtari i ri i vitit nga Shoqata e Shkrimtarëve të Futbollit Skocez në prill pas një fushate mbresëlënëse që e pa atë të lidhur me një mori klubesh evropiane. Ramsay tha se zhvillimi i lojtarëve të rinj, si Trent Alexander-Arnold dhe Harvey Elliott, ishte një nga arsyet pse ai iu bashkua Reds.

“Ka padyshim një rrugë këtu,” tha ai. “Kjo është një nga arsyet pse e zgjodha gjithashtu. Nuk është thjesht një klub masiv, ata u japin mundësi lojtarëve të rinj në ekipin e parë.

“Pra, nëse mund të hyj në para-sezon, të lë shenjën time, atëherë nuk ka asnjë arsye pse nuk mund të shtyj për të hyrë në skuadrën e parë”. Ai është ardhja e tretë e Liverpool-it këtë verë pas sulmuesit të Uruguait 64 milionë paund, Darwin Nunez nga Benfica dhe sulmuesit të Fulham, Fabio Carvalho, prej 5 milionë paund.

Liverpool fitoi Carabao Cup dhe FA Cup sezonin e kaluar, por ishte nënkampion në Premier League dhe humbi finalen e Champions League nga Real Madrid. “Ai është vetëm 18 vjeç për momentin, edhe pse së shpejti mbush 19 vjeç dhe tashmë ka një numër të mirë paraqitjesh në ekipin e parë për një mbrojtës të moshës së tij”, tha Klopp.

“Ai është atletik, i zgjuar, me vetëbesim, me aftësi të mira teknike dhe, gjithmonë vendimtar, është i etur për të mësuar. Kështu që ka shumë për të pëlqyer. Eksperiencat e futbollit evropian dhe atij ndërkombëtar nën 21 vjeç kanë qenë vërtet të rëndësishme për të dhe zhvillimin e tij”.

Klopp thotë se Liverpool është klubi i duhur për të ushqyer talentin e Ramsay dhe se nënshkrimi kaq herët në dritaren e transferimeve do ta lejojë atë të vendoset në skuadër gjatë para-sezonit.

“Ai dhe ne do të kemi durim me njëri-tjetrin. Mendoj se kemi dëshmuar se mjedisi ynë është ideal për të ushqyer dhe shfrytëzuar cilësitë dhe talentin e një lojtari të ri,” shtoi trajneri i Reds.