Aktorja e njohur Tinka Kurti u shfaq e emocionuar, por plot gjallri disa muaj m par n promovimin e librit Ditari i nj bashkshorti, ku vjen ditari i bashkshortit t saj Palok Kurti, n nj libr t Anila Mems, q sjell rrfime, shnime dhe imazhe nga rolet e Tinks ndr vite.

N librin Ditari i nj bashkshorti do ta njohim Tinkn ton n nj tjetr dimension, n dimensionin njerzor, at t njeriut artist, me t pathnat e saj, me prjetime e ndjesi t thella, me dshmi e rrfime t sinqerta t pazbukuruara, pr t treguar jetn, at jetn e paskuintave q spektatori as nuk e sheh dhe as nuk e njeh, tha Anila Mema.

Ishte e zorshme t merreshe me art. Do kishe shum llafe pas. Filja ishte jeta ime, ai rol ishte shum, tha e madhja Tinka Kurti.

Teksa kujtoi bashkshortin e saj, i vetmi ast kur aktorja Nder i Kombit prlotet, sht kur kujton t birin, t ikur hert nga kjo jet. Me forcn e dhimbjen e nns, me syt e kristalt ajo rikujton fjaln e fundme q i tha t birit, pa mundur ta marr m vete.

Jan emocione t jashtzakonshme t jets sime. Im shoq iku hert.

E kam thn gjithmon, duhet ti vij keq atij burrit tem, q m ka ln me nj djal, (prlotet) por un pata fatin e keq me humb edhe djalin.

Ai iku m i riJan aste t jashtzakonshme t jets sime, sa kam qen shum trimnesh edhe me dhimbjen e djalit.

I jam afruar tim biri, n arkmort dhe i kam thn: biri im, shpirti i nans, nuk t marr dot se nuk m vjen dot, por m kan ndihmuar njerzit, m ka ndihmuar Shqipria, tha ajo.

Historia tragjike e djalit t vetm t Tinka Kurtit

Zef Kurti ishte djali i vetm i aktores s mirnjohur Tinka Kurti. Pr arsye q nuk dihen, ai ka mbajtur nj profil t ult publik pas vitit 1990, ndrsa m hert sht aktivizuar edhe n disa shfaqje t teatrit Migjeni t Shkodrs.

Zefi ka provuar pak edhe aktrimin, m shum me role episodike.

Nj nga filmat sht ai i Udhtim n pranver ku luan rolin e Leks, n nj dialog t shkurtr para teatrit Migjeni n Shkodr, film i vitit 1978.

Duke qn se mbase nuk mund t ndiqte gjurmt e nns s tij, Zefi nuk prqendrohej shum tek arti skenik.Ndoshta edhe pr kt arsye, por edhe pr mundsi m t mdha pr familjen, Zefi vendos t emigroj n Kanada ku ndrtoi jetn e tij.

Ata q e njohin nga afr Tinkn, e njohin mallin q ajo kishte pr djalin e saj t vetm, i cili u nda nga kjo jet.

Zef Kurti ndrroi jet si pasoj e nje goditjeje fatale n zemr n moshn 65- vjeare.Kjo sht nj nga plagt m t mdha pr aktoren shqiptare, e cila humbi djalin e vetm.