Ka nisur nata e par e gjysmfinales s Eurovision, prfaqsuesja e Shqipris, Ronela Hajati me kngn ‘Sekret’ Hapi sonte festivalin.

Artistja shqiptare dhuroi nj super performanc shprthyese sikurse kishte paralajmruar. Ajo na prfaqson me kngn Sekret q n versionin prfundimtar erdhi n gjuhn shqipe dhe at angleze.

Performancs s Ronels iu bashkngjit edhe ajo e balerinve profesionist udhhequr nga Klaudia Pepa. Ovacionet dhe duartrokitjet e publikut n sall ishin t shumta teksa jan votat e njerzve, jasht Shqipris, q do vendosin fatin e Ronels nse ajo do shkoj apo jo n finale.

Laura Pausini, Alessandro Cattelan dhe Mika jan treshja q po prezantojn n Pala Olimpico n Torino teksa t ftuarit e mbrmjes s sotme jan Diodato, Dardust, Benny Benassi dhe Sophie & The Giants.

Gjysmfinalja e dyt do mbahet n 12 maj n orn 21:00 me t ftuar Il Volo. Kurse finalja e madhe m 14 maj n t njjtn or. 20 gjysmfinalistt i bashkohen vendeve Big 5 (Francs, Gjermanis, Spanjs, Mbretris s Bashkuar dhe vendit organizator, Italis). Me t ftuar t shumt pr t performuar si Gigliola Conquetti, Mneskin etj.

N nj analiz t br nga faqja e njohur Wiwibloggs, shanset e Shqipris pr t fituar nuk jan aq t forta sa ata prisnin, sepse gjat provave zyrtare, q u realizuan ditn e djeshme Ronela pati probleme teknike me mikrofonin dhe efektet skenike (jo pr fat t saj). Megjithat Wiwibloggs thekson se nuk beson se duhet dyshuar kualifikimi i Shqipris.