Nuk ndalet momenti i artë i Erling Haaland, autor i 11 golave ​​në 7 ndeshje të Premier League, që bëhen 14 gola në 9 ndeshje duke përfshirë dy sfidat e Champions League kundër Sevilla dhe Borussia Dortmund.

Sulmuesi norvegjez me paraqitjet e tij të jashtëzakonshme ka më shumë gola se 13 skuadra në ligën angleze, përfshirë Manchester United dhe Chelsea (8 gola në total). Numrat flasin vetë dhe në moshën 22-vjeçare, Haaland vazhdon të vendosë dhe të thyejë rekorde.

Norvegjezi po kalon edhe Cristiano Ronaldon dhe Messin në vitet e para të karrierës, duke thyer së fundi edhe rekordet e tyre. Edhe pse tre lojtarët në fjalë kanë pozicione të ndryshme në fushë, ka një statistikë që lejon një krahasim të drejtë: ajo e përqindjes së suksesit në goditjet në portë.

Cristiano Ronaldo në sezonin e tij më të mirë, mes La Liga (48 gola) dhe Champions (10 gola), arriti në total 58 gola me 295 goditje, ose një përqindje prej 19% (1 gol çdo 5 goditje). Në sezonin e tij më të mirë, Messi shënoi 53 gola (43 në La Liga dhe 10 në Champions).

Këto, falë 237 goditjeve, pra një shkallë suksesi 22% (1 gol çdo 4.5 goditje). Statistikat e Haaland e tejkalojnë shumë portugezin dhe argjentinasin. Atij iu nevojitën vetëm 37 goditje për të shënuar 14 golat, me një shkallë suksesi 38% (1 gol për çdo 2.6 goditje në portë).

Jo vetëm kaq, norvegjezi fiton edhe në statistikat e golave ​​të shënuar në 6000 minutat e para të karrierës së tij. Ronaldo ka arritur në 17, Messi në 40, Haaland i ka kaluar në masë të madhe me 73 gola.