Anësori i Manchester United, Alejandro Garnacho do të mungojë për disa javë për shkak të një dëmtimi të ligamentit të kyçit të këmbës, të pësuar në barazimin e së dielës kundër Southampton. 18-vjeçari hyri në fushë pas 73 minutash të lojës pa gola dhe dukej se pesoi nje demtim pas një perplasje nga Kyle Walker-Peters.

Garnacho më pas u largua dhe u zëvendësua nga Fred në fazat e mbylljes përpara se të largohej nga Old Trafford me paterica. “Është e vështirë të përshkruaj me fjalë se si ndihem tani”, tha Garnacho.

Fatkeqësisht nuk do të jem në gjendje të ndihmoj skuadrën dhe shokët e skuadrës në ndeshjet e ardhshme në atë që është një pjesë shumë e rëndësishme e sezonit për ne te Manchester United”. United do të përballet me Real Betis në ndeshjen e dytë të ndeshjes së 16-të të fundit të Europa League të enjten përpara se të përballet me Fulham në një çerekfinale të FA Cup të dielën para pushimit ndërkombëtar.

Garnacho ishte thirrur nga kampionët e botës Argjentina për miqësoret këtë muaj kur ai mund të kishte bërë debutimin e tij ndërkombëtar. “Jam i zhgënjyer që humbas mundësinë për të qenë me shokët e mi të ekipit të kombëtares argjentinase në atë që do të kishte qenë një moment i mrekullueshëm dhe krenar për mua dhe familjen time”, shtoi Garnacho në Instagram.

“Kjo është pjesë e futbollit dhe e profesionit tonë, megjithatë unë jam i fokusuar tashmë në rikuperimin tim”.Walker-Peters pësoi abuzim racist në internet pas ndeshjes në  United. Një term racist iu drejtua mbrojtësit të krahut në përgjigje të një komenti për Garnacho.

Në një postim në Instagram, Walker-Peters tha se “abuzimi racor që kam marrë është diçka që asnjë lojtar apo person nuk duhet ta përjetojë”. Duke përmendur Garnacho, ai shtoi: “Nuk do të ishte kurrë qëllimi im të lëndoja një koleg profesionist, ju uroj një shërim të shpejtë dhe shpresoj t’ju shoh përsëri në veprim sa më shpejt të jetë e mundur.”