Këto janë ditë të rëndësishme për të ardhmen e Mançester Junajtid, i cili përveç se vazhdon rrugen ne Ligën e Evropës është gati të kuptojë se kush do të jetë pronari i ri i tij pas familjes Glazer. Në fakt, bisedimet janë planifikuar nga sot dhe nesër me grupet më të interesuara për Djajtë e Kuq, ata të lidhur me Sheikh Al Thani dhe Ineos të miliarderit britanik Sir Jim Ratcliffe.

Kështu sot disa anëtarë të grupit të Katarit të interesuar për të blerë Manchester United nga familja Glazer zhvilluan disa bisedime me disa zona të klubit anglez direkt në Old Trafford. Shejh Jassim bin Hamad Al Thani nuk ishte i pranishëm, por delegacioni i tij përfshinte Shahzad Shahbaz, president i Fondacionit Nine Two të krijuar nga sheiku, së bashku me Fady Bakhos dhe këshilltarë të tjerë të lartë personalë të Al Thani.

Ata iu bashkuan dy eksponentë të Bankës së Amerikës si Sam Powers, kreu global i teknologjisë, medias dhe telekomunikacionit dhe Yasir Shah, drejtor ekzekutiv. Banka amerikane ofron konsulencën e saj për pjesën ekonomike të ofertës. Të pranishëm ishin edhe avokatët e firmës ndërkombëtare Macfarlanes. Të pranishëm ishin gjithashtu anëtarë të lartë të Raine Group me bazë në Nju Jork, të cilët po mbikëqyrin procesin e shitjeve në emër të familjes Glazer.

Për më tepër, dje UEFA, në personin e presidentit Aleksander Ceferin për The Times, hapi mundësinë e lejimit të dy skuadrave që i përkasin të njëjtit pronar të mund të marrin pjesë në Champions League, gjë që nuk lejohet sipas rregullave aktuale.

Një “drite jeshile” që mund të ndryshojë gjithashtu ambiciet e Katarit, duke qenë se Emiratet tashmë zotërojnë Paris Saint-Germain përmes fondit sovran të pasurisë QIA, edhe nëse oferta për Manchester United duket se vjen nga një kompani që nuk është e lidhur drejtpërdrejt me qeverinë e vendit arab.

Për më tepër, bisedimet janë planifikuar për nesër me Sir Jim Ratcliffe, një tjetër investitor i interesuar për të blerë klubin anglez. Ratcliffe pritet t’i bashkohen bashkëpronarët e Ineos Andy Currie dhe John Reece, si dhe shefat e Ineos Sport Sir Dave Brailsford (drejtor i sportit), Rob Nevin (kryetar) dhe Jean Claude Blanc (CEO).

Përveç grupit të Katarit dhe themeluesit dhe presidentit të Ineos, në Angli flitet për dy grupe të tjera, tani për tani që kanë mbetur totalisht anonimë, të cilët janë të interesuar të investojnë, ende për t’u kuptuar nëse për pakicë apo shumicë aksionesh në klubin e Mançesterit.

Këto bisedime duhet të ofrojnë mundësinë që blerësit të shikojnë më nga afër financat e klubit dhe të kuptojnë se si funksionojnë fusha të ndryshme, pa lënë pas dore përmirësimet e mundshme që mund të bëhen pasi të fitohet gara për t’u bërë pronari i ri i Manchester United.