West Ham është ndër ekipet më surprizuese të këtij sezoni në Premier League. Hammers aktualisht janë në vendin e tretë të renditjes me 23 pikë, vetëm tre pikë prapa liderit Chelsea me 26.

Kjo është arsyeja pse klubi nuk dëshiron të bëjë asnjë gabim duke bërë gjithçka që është e mundur për të vazhduar në këtë rrugë pa pengesa.

Rikthimi në Champions League është një ëndërr dhe ambicia për të provuar efektin surprizë si Leicester në 2016 është gjithmonë objektivi i shumë skuadrave angleze.

Kjo është arsyeja pse West Ham dëshironte që të gjithë lojtarët të ishin qind për qind përpara ndeshjes së së shtunës kundër Woverhampton.

Një garë që mund të vlejë shumë për klasifikimin dhe që mund t’u japë “Çekinëve” tre pikë të tjera, duke e çuar në pesë numrin e fitoreve të njëpasnjëshme në po aq javë kampionati.

Pas humbjes së Ogbonnës nga një dëmtim i rëndë, skuadra u gjend sot pas angazhimeve me kombëtaren. Edhe Michail Antonio, protagonist me 6 gola dhe 3 asistime në 10 paraqitje në Premier League.

Lojtari pranoi thirrjen e ekipit kombëtar të Xhamajkës duke marrë pjesë në ndeshjet kualifikuese për akses në Kupën e Botës 2022 në Katar.

Antonio luajti dy ndeshjet kundër El Salvadorit dhe Shteteve të Bashkuara, të dyja përfunduan 1-1 dhe përfunduan me dy golat vendimtarë të shënuar nga vetë Antonio.

Prandaj, lojtari ka treguar se është plotësisht i aftë të jetë ende vendimtar edhe në Premier. Megjithatë, fluturimi nga Xhamajka në Angli do të ishte shumë i gjatë për sulmuesin e klubit anglez, i cili nuk do të kthehej në stërvitje para të premtes, që është më pak se 24 orë nga ndeshja.

Kjo është arsyeja pse bashkëpronari i West Ham, David Sullivan, në detyrë që nga viti 2010, vendosi të marrë me qira një avion privat me vlerë më shumë se 100 000 euro (119 000 për të qenë të saktë) në mënyrë që ta kthejë sulmuesin në Angli nga Xhamajka në një kohë rekord.

Michail Antonio u kthye të mërkurën në mbrëmje dhe sot në fushë për stërvitje në prag të ndeshjes së së shtunës.

Lojtari në fakt ishte i dëshpëruar, siç raportohet nga Sky Sports UK, sepse ai me të vërtetë mendonte se nuk mund të arrinte në kohë për ndeshjen e së shtunës, dhe në vend të kësaj, përpjekja ekonomike e Ëest Ham ka lejuar që sulmuesi i ekipit të David Moyes të jetë në gjendje të jetë në dispozicion, menjëherë me të gjithë shtetasit e tjerë të kthyer.