Lajmi ishte ne ajer dhe ishte kryer transferta, por pritej zyrtarizimi qe ka ardhur sot! Fabio Vieira është bashkuar nga FC Porto te Arsenal me një kontratë afatgjatë. Mesfushori 22-vjeçar, i cili bëri 54 paraqitje gjatë kohës së tij me Porton, u zhvillua përmes akademisë së të rinjve të klubit portugez, duke bërë debutimin e tij me ekipin e parë në qershor 2020 dhe ishte pjesë e skuadrave fituese të Primeira Liga si në 2019/20 ashtu edhe në 2021/ 22.

Fabio është një ndërkombëtar portugez U-21 dhe ka shënuar 13 gola mbresëlënës nga 21 paraqitjet e tij. Ai gjithashtu përfaqësoi vendin e tij në nivelin e të rinjve, duke luajtur të pesë ndeshjet e turneut ndërsa Portugalia përfundoi nënkampione në Kampionatin UEFA U-19 2019.

Gjatë sezonit të kaluar fitues të Primeira Liga, Fabio bëri 27 paraqitje, duke shënuar gjashtë gola dhe duke bërë 14 asistime gjatë sezonit të ligës. Drejtori Teknik Edu tha: “Ne jemi shumë të kënaqur që kemi përfunduar nënshkrimin e Fabios nga FC Porto. Fabio është një lojtar me cilësi të veçanta që ndihet rehat me topin në të tretën e fundit të fushës.

Të gjithë mezi presim të punojmë me të dhe të shijojmë kontributin e tij të ardhshëm në Arsenal. Tani do të vazhdojmë të punojmë shumë dhe mezi presim ta përfundojmë këtë dritare transferimi sa më fort të jetë e mundur.”

Mikel Arteta shtoi: “Jam shumë i emocionuar që kemi identifikuar dhe nënshkruar me një talent kaq të veçantë. Fabio është një lojtar shumë kreativ që do të sjellë cilësi të lartë dhe shkathtësi në lojën tonë sulmuese. Ne i mirëpresim Fabion dhe familjen e tij në klubin tonë dhe mezi presim të fillojmë punën me të përpara sezonit të ri.”

Fabio do të veshë fanellën me numrin 21 dhe do të bashkohet me shokët e tij të rinj të skuadrës së shpejti për stërvitjet parasezonale. Të gjithë te Arsenal e mirëpresin Fabion në klub. Transferimi i nënshtrohet përfundimit të proceseve rregullatore.

Vete portugezi tregoi pse zgjodhi Arsenal: “Arsenali është një klub historik anglez. Është një nga klubet më të mëdha në botë. Të gjithë e dinë se Arsenali është një ekip fantastik. Ky ishte një nga faktorët kryesorë që më pas zgjodha Arsenalin. Më pëlqen shumë mënyra se si luan ekipi dhe mezi pres të filloj”.